davincidzieci@wp.pl

tel. 793 228 062

przedzszkole , żłobek

Rezerwacja online

Adaptacja

06 stycznia 2017

O czym warto pamiętać, gdy dziecko staje się przedszkolakiem?

Okres adaptacji jest trudny dla wszystkich: zarówno dla rodziców, dzieci jak i nauczycieli. Nasz placówka Da Vinci oferuje Dzieciom i ich Rodzicom program adaptacyjny ułatwiające dzieciom start w żłobku, w przedszkolu. Również Państwo jako Rodzice możecie pomóc dzieciom w przystosowaniu się do nowych warunków i wymagań jakie stawia wobec nich przedszkole czy żłobek.

Zajęcia adaptacyjne, to przede wszystkim zabawy z maluchami. Adaptacja zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu oraz uczy zaufania w stosunku do nowego, przyszłego opiekuna, jakim jest nauczyciel. Wspólnie spędzony czas ułatwia w znacznym stopniu późniejszy start w żłobku czy przedszkolu. Młodsze dzieci mają okazję do wspólnej zabawy z dziećmi w różnym wieku lub możliwość uczestnictwa w zorganizowanych zajęciach dydaktyczno – wychowawczych, prowadzonych przez nauczycielkę, w zależności od wieku i potrzeb dziecka.

 

Co dają takie zajęcia dzieciom?

Dla Dziecka światem bezpiecznym jest świat który już zna. Zajęcia adaptacyjne mają na celu właśnie zapoznanie go z przedszkolem. Poznając swoje Panie, zabawki, budynek przedszkola, plac zabaw, przedszkolne zabawy i inne przedszkolaki. Po okresie adaptacji Wasze pociechy wkroczą w już znajomy świat, a tym samym bardziej bezpieczny. To na pewno ułatwi im pierwszy krok w przedszkolu czy żłobku!

 

Co dają zajęcia adaptacyjne rodzicom?

Przede wszystkim:

  • Umożliwiają poznanie specyfiki żłobka, przedszkola i kadry pedagogicznej.
  • Przybliżają sposoby realizacji założeń programowych, formy i metod pracy z dziećmi.
  • Pokazują jak dziecko funkcjonuje w nowej grupie.
  • Pozwalają ocenić czy dziecko jest gotowe do zostania przedszkolakiem.

 

W czasie zajęć adaptacyjnych mogą Państwo przekazać kadrze pedagogicznej informacje dotyczące dziecka, ważne w czasie pierwszych dni pobytu Waszego dziecka w żłobku, przedszkolu.

Decydując się na zapisanie dziecka do żłobka czy przedszkola, Rodzice bardzo często zadają sobie pytania:

  • czy moje dziecko jest gotowe by zostać przedszkolakiem?
  • czy wybrałam wybrałem dobry żłobek / przedszkole?
  • co zrobić gdy będzie płakało?
  • jak ułatwić mu te pierwsze dni w żłobku, przedszkolu?
  • jak poradzić sobie z rozstaniem?

 

W ramach zajęć adaptacyjnych staramy się wspólnie odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Chcemy by również Rodzice byli przygotowani i czuli się bezpiecznie pierwszego dnia pobytu dziecka w żłobku czy przedszkolu i we wszystkie następne dni.

Zajęcia adaptacyjne są prowadzone przez doświadczone nauczycielki, które będą wychowawcami w grupie maluszków.

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w zajęciach adaptacyjnych, których termin zostanie podany w najbliższym czasie.

 

Rady dla Rodziców

To, co nowe i trudne, wcale nie musi być niedobre. Należy dziecko przygotować do takich sytuacji, aby potrafiło sobie z nimi poradzić. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad, które pozwolą na poradzenie sobie z nową, stresującą sytuacją.

1. Uprzedź malucha o tym, że np. za tydzień pójdzie do żłobka/przedszkola, opowiedz mu, co tam się robi, czego się uczy.

2. Nie przeciągaj pożegnania w szatni; pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

3. Pożegnanie powinno odbywać się bez pośpiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania.

4. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to, choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

5. Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do żłobka czy przedszkola to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz mu dać maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.

6. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do żłobka/przedszkola tato, rozstania z tatą są mniej bolesne.

7. Wyrabiaj samodzielność dziecka w jedzeniu, myciu rąk, korzystaniu z toalety, ubieraniu się, rozbieraniu. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.

8. Ubranie dziecka musi być wygodne, nie może sprawiać kłopotów. Należy unikać spodni na szelkach lub z trudnymi do odpięcia guzikami. Rękawy swetra lub bluzki muszą być łatwe do podciągania. Buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy (chyba, że są to buty ortopedyczne, zazwyczaj wiązane).

9. Czas pobytu małych dzieci w żłobku czy przedszkolu nie powinien być długi. Jeżeli to możliwe, w pierwszych dniach dobrze jest odbierać dziecko po obiedzie. Małe dziecko szybko się męczy, zwłaszcza, kiedy ma dużo wrażeń.

10. Rodzice nie powinni spóźniać się z odbieraniem dziecka, zwłaszcza jeżeli obiecali, że przyjdą wcześniej.

11. Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło.

12. Kontroluj się, w tym co mówisz. Zamiast: już możemy wracać do domu, powiedz: teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

13. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.

14. Pamiętaj! Żegnaj i witaj swoje dziecko z uśmiechem!

Centrum Rozwoju "Da Vinci"

 

ul. Fasolowa 13/ lok. U2 (domofon 200)

Warszawa Włochy

tel. 793-228-062

email: davincidzieci@wp.pl

Skontaktuj się już dziś - ilość miejsc ograniczona

 

Skontaktuj się z nami

 

 

 

Centrum Rozwoju "Da Vinci"

 

ul. Fasolowa 13/ lok. U2 (domofon 200)

Warszawa Włochy

tel. 793-228-062

email: davincidzieci@wp.pl