Początek pobytu w żłobku, czyli okres adaptacji do nowych warunków jest dla każdego dziecka sytuacją nową. Maluszek trafia w obce miejsce, do obcych osób, którym na samym początku nie jest w stanie zaufać. Nowa rzeczywistość dotyczy także rodziców, którzy oddają swój największy skarb pod opiekę „żłobkową”. Nie są pewni czy ich decyzja jest właściwa i czy dziecko będzie szczęśliwe w nowym miejscu.

Zatem jak pomóc dziecku na początku jego żłobkowej przygody?

Istotne jest, aby rodzic/opiekun przyprowadzający dziecko do żłobka starał się przekazywać dziecku same pozytywne emocje. Dziecko musi mieć pewność, że za drzwiami czeka je samo dobro, że nic złego się nie wydarzy. Jeśli rodzic/opiekun przy oddawaniu maluszka jest zdenerwowany, dziecko wyczuwa negatywne emocje i boi się jeszcze bardziej. Dlatego pozytywne nastawienie rodzica/opiekuna jest jednym z kluczowych elementów jeśli chodzi o proces adaptacji.

Rodzice/Opiekunowie muszą mieć także świadomość, że adaptacja to proces, nie dzieje się od tak. Nie ma gotowej recepty jak przejść go w miarę jak najłagodniej. Tak naprawdę dziecko samo decyduje ile potrzebuje czasu, aby nawiązać relację z opiekunkami, na tyle aby czuć się bezpiecznie i szczęśliwie w nowej rzeczywistości.

Znaczenie ma także czas. Rodzicu/Opiekunie musisz wiedzieć, że na początku Twoja pociecha nie wie, że po nią wrócisz. Dlatego w pierwszych tygodniach staraj się odbierać dziecko wcześniej. Tak, aby stopniowo wchodziło w nową sytuację. Gdy maluszek już się przyzwyczai nie będzie miało dla niego znaczenia czy będzie 3,5 czy 8 godzin. Może się tak stać, że gdy po niego przyjdziesz nie będzie chciał iść do domu.


Oferujemy do tygodnia darmowej adaptacji.

Adaptacja

Starsza wersja naszej strony

żłobek Ursus Włochy Warszaw Prywatn przedszkole Ursus Warszawa Włoch
żłobek Ursus Włochy Warszaw Prywatn przedszkole Ursus Warszawa Włoch

wyślij zapytanie

Rodo

Created with:FileySpzoo

www.crdv.pl