davincidzieci@wp.pl

tel. 793 228 062

przedzszkole , żłobek

Rezerwacja online

Dlaczego powstał Żłobek Montessori 
oraz Przedszkole Montessori 
z grupą adaptacyjną 
w Centrum Rozwoju DaVinci (Warszawa Włochy, Warszawa Ursus)?

04 września 2017

 

Od Da Vinciego wszystko się zaczęło...

To On, nie będąc co prawda pedagogiem z krwi i kości, ale będąc diagnostą i geniuszem w różnych dziedzinach życia, twierdził, że "dorośli powinni uczyć się od Dzieci..."

 

Ale chcę nie o tym :)

 

Dzieci są dla mnie ważne, w zasadzie najważniejsze.  Od nich wszystko się zaczyna...

 

Ich rozwój (rozwój człowieka) już od pierwszych dni życia jest fascynujący. Wspierając rozwój dzieci, pozwalając im się rozwijać zgodnie ze swoimi predyspozycjami i talentami, pomagając im odkrywać ich często ukryte zdolności i motywując do działania, do zdobywania nowych doświadczeń, tworzymy świat przyszłości. To jaki on będzie zależy od wychowania jakie otrzymają nasze dzieci od najmłodszych lat.

Jeśli wychowamy je na ludzi otwartych i odpowiedzialnych za siebie

i otoczenie, w jakim funkcjonują zbudujemy lepszy świat, bo to one,

dzisiejsze małe dzieci kiedyś będą za niego odpowiedzialne.

Uważam, że idea, a zarazem metoda pedagogiczna stworzona

przez Marię Montessori odpowiada tym założeniom. Pozwala budować poczucie własnej wartości dzieci poprzez kształtowanie postaw odpowiedzialności za siebie i innych, a jednocześnie osobowości łagodnych, otwartych na świat, ciekawych świata, radosnych, ale nie naiwnych, lecz świadomych i odpowiedzialnych. Metoda Montessori pozwala dziecku rozwijać się zgodnie z jego własnym rytmem, co według mnie jest bardzo ważne na najwcześniejszych etapach rozwoju, równocześnie dając mu szansę na eksperymentowanie i samodzielne szukanie rozwiązań.

 

Otworzenie Żłobka Montessori i Przedszkola Montessori jest urzeczywistnieniem moich marzeń, aby stworzyć dla dzieci miejsce, w którym będą otoczone miłością,

a z drugiej strony będą miały szanse na rozwój we własnym tempie, w dobrze zorganizowanej przestrzeni.

 

Pisząc o przestrzeni mam na myśli nie tylko przestrzeń fizyczną - miejsce, którego stała i przejrzysta organizacja umożliwia małemu dziecku orientację, łatwe odnajdowanie poszczególnych przedmiotów, ale przede wszystkim chodzi o przestrzeń psychiczną, poczucie bezpieczeństwa

i akceptacji, możliwość rozwoju w granicach jasnych i przejrzystych zasad, możliwość odczuwania zdobywanych i szanowanych osiągnięć, a zatem możliwość osiągania sukcesów, pod okiem troskliwego, mądrego, opiekuńczego, stabilnego, ciepłego, pełnego szacunku

dla życia, prawa do odrębności, inności i samodzielności, doświadczonego

i rozumiejącego, a jednocześnie potrafiącego stać w cieniu opiekuna. Wieloletnie doświadczenia placówek Montessori na całym świecie pokazują,

że jest to świetna metoda, aby dać dziecku to, co najważniejsze – pozwolić mu zostać budowniczym samego siebie – stworzyć człowieka.

 

Pozwolę sobie tutaj na krótki cytat samej Marii Montessori:

„Jedno nie ulega wątpliwości: świadoma wola jest potęgą, która rozwija się dzięki ćwiczeniu i pracy. Naszym zadaniem jest wolę kształcić a nie złamać. […] Dlatego ani matka, ani nauczycielka nie zbudują umysłu dziecka. Nie będą jego architektami, mogą jedynie wspierać twórczą pracę jaką wykonuje samo dziecko.”

Może brzmi to nieco anachronicznie, ale w moim przekonaniu meritum jest niezmienne. Jeśli pozwolimy dziecku od najmłodszych lat działać i stopniowo poszerzać swoją samodzielność, poprzez własne działanie poznawać nowe obszary otaczającego świata, doświadczać granic własnych możliwości fizycznych czy poznawczych, a jednocześnie pokazywać, jak je pokonać, będziemy jedynie wspierać jego rozwój. Damy dziecku szansę na samodzielne zbudowanie swojej osobowości, na naturalne uczenie się, podążanie za swoimi zainteresowaniami, na samodzielnie pokonywanie trudności, samodzielne stawianie sobie własnych celów i dążenie do ich osiągnięcia, na zbudowanie silnych fundamentów własnej wartości, a zarazem osobowości.

 

Marta Perkowska

 

 


Żłobek i Przedszkole Montessori w Centrum Rozwoju DaVinci

 

Centrum Rozwoju "Da Vinci"

 

ul. Fasolowa 13/ lok. U2 (domofon 200)

Warszawa Włochy

tel. 793-228-062

email: davincidzieci@wp.pl

Skontaktuj się już dziś - ilość miejsc ograniczona

 

Skontaktuj się z nami

 

 

 

Centrum Rozwoju "Da Vinci"

 

ul. Fasolowa 13/ lok. U2 (domofon 200)

Warszawa Włochy

tel. 793-228-062

email: davincidzieci@wp.pl